Moving Day!

Foto: Privat
LPGA Golf: Madelene Sagström tappade greppet om en framskjuten placering under de sista 9:e hålen av ”moving day” i LPGA-tävlingen Pelican Women´s Championship på Pelican GC.
Madelene Sagström hade ett bra grepp och var på väg uppåt i LPGA-tävlingen Pelican Women´s Championship som spelas i Florida på Pelican GC i Florida.
Under de första 9 hålen tändes ett stort hopp om att Madelene skulle kunna flytta fram i positionerna och på allvar kunna hota om en placering i toppen. Fyra raka par med mersmak gav till slut en bra och viktig birdie. Tre par och en birdie senare så vänder hon på +1 och en bogeyfri runda så långt.
Hemvägen skulle tyvärr bli tristare i spelet. Nu återgick det till att svaja rejält och Madelene gör fyra bogeys, fyra par och en birdie vilket ger +4 totalt och en dela 40:e plats inför söndagens finalspel.
Leder tävlingen gör fortsatt Sydkoreanskan Sei Young Kim på -14.
Övriga svenskor: Pernilla Lindberg +8, Linnea Ström MC.
Lämna ett svar
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar.