Vinna eller försvinna!
Håbo FF spelar idag den andra omgången av kvalserien hemma mot Spånga IS FK och en vinst är ett måste.
Utgångsläget för HFF i kvalserien är den att man måste vinna idag hemma mot Spånga för att ge sig själva chansen att ta en plats i nästa säsongs Herrtrea. Efter förlusten i första omgången borta mot Levide så kommer det krävas att laget kliver upp ett par nivåer och släpper handbromsen i spelet.
Gästande Spånga startade säsongen svagt med fyra raka omgångar utan seger i Herrfyran. Sedan trampade maskinen i gång och laget kommer med 19 raka matcher i bagaget utan förlust och stannade på en andra plats i serien bakom FC Järfälla. Seger i första omgången av kvalserien med klara 4-0 hemma mot div.3 laget Vaksala SK vittnar om att det kommer bli en tuff uppgift idag för HFF.
– Vi måste se till att prestera på våran högsta nivå idag och minska våra egna misstag om vi ska ha en chans att vinna, säger HFFs Anton Sjögren
Match: Håbo FF vs Spånga IS 13:00 på Gröna Dalens IP (Konstgräset).
- ”Ta pucken till mål”
- Tungt på skadelistan!
- Delad pott i derbyt!
- Trots stabilt spel föll Sagström tillbaka i Tournament of Champions!
- Tre sköna och viktiga poäng på kontot!
- Veckans sport
- Sagström avancerar i Tournament of Champions!
- Det svängde i Bahcohallen!
- Stabilt spel av Sagström i Tournament of Champions!
- ESK får vänta med matchandet!
Lämna ett svar
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar.